close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
  
środa, 16 października 2019
imieniny:
Florentyny, Ambrożego, Gawła
Jesteś tutaj:  Przygotowania do Budżetu Obywatelskiego 2017 już w toku »
Aktualności

Urząd

Turystyka

O Sztumie

Rada Miejska

Inwestycje

Organizacje pozarządowe

Kącik przedsiębiorcy

 
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
Wrota Pomorza
Ogłoszenia
Katalog firm i instytucji
Sztumskie Centrum Kultury
LKS Zantyr
Niezależny Serwis WWW Miasta Sztum
Przygotowania do Budżetu Obywatelskiego 2017 już w toku
  

Trwają prace przygotowawcze do realizacji dwóch ostatnich zadań wybranych przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego 2016 (budowa chodnika w Czerninie oraz drobny remont na ul. Sierakowskich w Sztumie). Do tej pory m.in. zbudowano już dwie siłownie zewnętrzne (w Nowej Wsi oraz w Czerninie), doposażono plac zabaw w Michorowie i wymieniono bramki na boisku sportowym w Postolinie. Jednocześnie przygotowujemy się już do ogłoszenia naboru wniosków w ramach edycji na rok 2017. Każda realizacja budżetu obywatelskiego to cenna lekcja dla wszystkich: dla mieszkańców, wnioskodawców, radnych i urzędników. Wysłuchujemy opinii, zbieramy informacje, korzystamy z doświadczeń w innych gminach i dzielimy się własnymi.

Po naborze wniosków w ostatniej edycji, a szczególnie w trakcie głosowania mieszkańcy bardzo często przychodzili do urzędu lub przekazywali swoje uwagi telefonicznie. Wielu zadawało pytanie jaki sens ma możliwość oddania głosu na 2 projekty? Przecież – zdaniem niektórych – uniemożliwia to wskazanie projektów najważniejszych. Mieszkańcy zgłaszali, że ktoś przyszedł do nich z kartą do głosowania z zaznaczonym już projektem, a oni mieli się tylko podpisać.

Niestety po zakończeniu głosowania znajdowaliśmy w urnach karty, na których np. zaznaczono dwa projekty dwoma różnymi długopisami. Takie sytuacje budzą niepokój i należy je wyeliminować. Także do sołtysów trafiały różne wnioski i opinie mieszkańców. Dlatego w sierpniu 11 z nich wystąpiło do Burmistrza i Rady Miejskiej w wnioskiem o dokonanie zmian w zasadach budżetu obywatelskiego. Zaproponowali, by można było głosować tylko na jeden projekt oraz aby sołectwo, którego wniosek zostanie wybrany do realizacji w danym roku, było pozbawione możliwości udziału w jednej lub dwóch kolejnych edycjach BO. Ta druga propozycja nie mogła być brana pod uwagę jako niezgodna z przepisami, ograniczałaby bowiem mieszkańcom prawo udziału w konsultacjach społecznych.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Sztumie została podjęta uchwała w sprawie zmiany regulaminu budżetu obywatelskiego.

Wprowadzono zasadę, zgodnie z którą każdy mieszkaniec może na karcie do głosowania zaznaczyć tylko jeden projekt. Dzięki temu głosowanie wyłoni rzeczywiste zadania priorytetowe z punktu widzenia mieszkańców naszej gminy.

Ponadto na formularzu wniosku wprowadzono oświadczenie wnioskodawcy, w którym potwierdza on, iż podana przez niego we wniosku wartość zadania jest orientacyjna i będzie poddana merytorycznej weryfikacji.

Ogłoszenie naboru wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2017 jest uzależnione od publikacji uchwały Rady Miejskiej w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego. Mamy nadzieję, że nabór ruszy w ostatnich dniach września.

Daria Mietlewska-Dura
Sekretarz Miasta i Gminy Sztum

. 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
 
Jeśli chcesz otrzymywać najświeższe informacje, wypełnij pole poniżej.
- Biuletyn
 
Biuletyn samorządowyKalendarz imprezZamki gotyckie aplikacja

  
   
 
Strona główna | © design & hosting Trol Intermedia
 
 
on line: 1 odwiedzin: 2667534
© 2009 - 2019 Sztum. All right reserved