close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
  
środa, 16 października 2019
imieniny:
Florentyny, Ambrożego, Gawła
Jesteś tutaj:  Położenie »
Aktualności

Urząd

Turystyka

O Sztumie

Rada Miejska

Inwestycje

Organizacje pozarządowe

Kącik przedsiębiorcy

 
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
Wrota Pomorza
Ogłoszenia
Katalog firm i instytucji
Sztumskie Centrum Kultury
LKS Zantyr
Niezależny Serwis WWW Miasta Sztum
Położenie
  

Licząca 181 km2 gmina Sztum leży w północno- zachodniej części Pojezierza Iławskiego woj. pomorskie i charakteryzuje się szczególnymi walorami krajobrazowymi i przyrodniczymi. W środkowej części gminy znajdują się jeziora: Sztumskie, Barlewickie, Białe i Parleta (dzikie jezioro położone w lesie z niezliczoną ilością ptactwa wodnego i niesamowitym mikroklimatem). Miasto otaczają lasy (pow. 4458 ha) z dużą ilością zwierzyny łownej (rewir dewizowy) i bogatym runem leśnym. Krajobraz pojezierny oraz położenie w dolinie Wisły, czynią gmine atrakcyjnym terenem wypoczynku i rekreacji. Posiada piesze szlaki turystyczne, oraz leży na trasie międzynarodowego szlaku rowerowego-R1. Na terenie gminy można aktywnie wypoczywać w wielu kwaterach agroturystycznych, położonych w atrakcyjnych miejscach, oraz korzystać z kąpielisk, wypożyczalni sprzętu wodnego, pól namiotowych, kortów tenisowych, boisk i stadionu.

Dostępność komunikacyjna

Dodatkowym walorem Sztumu jest jego dobre położenie komunikacyjne: obecne i projektowane, Sztum bowiem leży na trasie komunikacyjnej drogi krajowej Nr 55 z Nowego Dworu Gdańskiego do Stolna (w pobliżu Torunia), posiada zatem dobre połączenie komunikacyjne z Gdańskiem (odległość 75 km), Gdynią (prom do Szwecji), Toruniem. Przy granicy gminy projektowany jest przebieg autostrady A-1 i drogi ekspresowej do Kaliningradu.

W odległym o 14 km Malborku znajduje się duży węzeł kolejowy na trasie Warszawa - Gdańsk. Stacja PKP w Sztumie posiada bocznicę kolejową z możliwością swobodnego przeładunku towarów.

Odległości jakie dzielą Sztum od ważniejszych miast, wynoszą:

  • Malbork – 14 km,
  • Stegna (Morze Bałtyckie) – 54 km,
  • Elbląg – 45 km, Gdańsk – 69 km,
  • Kwidzyn – 23 km,
  • Toruń – 126 km,
  • Warszawa – 272 km,
  • Berlin – 489 km,
  • Kaliningrad – 150 km. 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
 
Jeśli chcesz otrzymywać najświeższe informacje, wypełnij pole poniżej.
- Biuletyn
 
Biuletyn samorządowyKalendarz imprezZamki gotyckie aplikacja

  
   
 
Strona główna | © design & hosting Trol Intermedia
 
 
on line: 4 odwiedzin: 2667594
© 2009 - 2019 Sztum. All right reserved