close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
  
środa, 16 października 2019
imieniny:
Florentyny, Ambrożego, Gawła
Jesteś tutaj:  Partnerzy Europejscy »
Aktualności

Urząd

Turystyka

O Sztumie

Rada Miejska

Inwestycje

Organizacje pozarządowe

Kącik przedsiębiorcy

 
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
Wrota Pomorza
Ogłoszenia
Katalog firm i instytucji
Sztumskie Centrum Kultury
LKS Zantyr
Niezależny Serwis WWW Miasta Sztum
Partnerzy Europejscy
  

Miasto i Gmina Sztum współpracuje aktywnie z trzema gminami europejskimi, z którymi podpisała układy o partnerstwie. Są to gminy: Ritterhude z Niemiec, Val de Reuil z Francji i Varde z Danii. Sztum współpracował dodatkowo z niemiecką gminą Belzig oraz węgierskim województwem Jasz - Nagykun - Szolnok.

Od października 1998 do marca 2003 r. współpraca z zagranicą, oprócz programów ECOSS I i ECOSS II, obejmowała następujące działania:

 

Wizyty oficjalnych przedstawicieli gmin zagranicznych w mieście i gminie Sztum

Przedstawiciele wszystkich miast partnerskich przebywali w Sztumie podczas uroczystych obchodów Dni Ziemi Sztumskiej i Targów Powiśla. Wizyty te mają na celu m.in. nawiązanie kontaktów, umożliwiających pozyskanie środków z Unii Europejskiej.

Wymiana mieszkańców

Grupa 50 Sztumian przebywała z tygodniową wizytą w Val de Reuil (maj 1999 r.), a 20 mieszkańców francuskiego miasta gościło w Sztumie w lipcu 2000 r. Wyjazd dofinansowany był ze środków Unii Europejskiej.

Wymiana młodzieży polskiej i niemieckiej przybrała bardzo aktywną i różnorodną formę. Dotyczyła ona zarówno płaszczyzny oświatowej, jak i niezwykle istotnego dla gmin zjawiska bezrobocia.

 

  • Rok 1999 – bezrobotna młodzież gminy Rendsburg oraz powiatu Osterholz realizowała w Sztumie program przeciwdziałania bezrobociu, którego głównym celem było poszerzenie ogólnej i zawodowej wiedzy uczestników oraz stworzenie możliwości nauczenia się pracy w grupie.
  • Rok 1998 i 1999 – grupy młodzieży szkolnej z Zespołu Szkół w Sztumie oraz Gimnazjum w Osterholz - Scharmbeck odwiedziły się wzajemnie i zapoznały ze sposobami nauczania i realiami szkolnymi swoich gmin.
  • Rok 11.1998 – 03.1999 – młodzież ze Sztumu przebywała 3,5 miesiąca w Kanadzie, a młodzież z Kanady 3,5 miesiąca w Sztumie. Program był dofinansowany przez stronę kanadyjską oraz Fundację Zaopatrzenia Wsi w Wodę z Warszawy.
  • Współpraca kulturalna – między młodzieżowym chórem ze Sztumu, a Chórem Ludowym z Ritterhude (1998, 1999 r.). Wymiana została dofinansowana przez Komisję Europejską w ramach programu Miasta Partnerskie.

Inne formy współpracy:

  • Współpraca ze Strażą Pożarną w Sztumie - w 1999 r. oraz w 2001 r. gmina Ritterhude, w ramach współpracy przekazała Ochotniczej Straży Pożarnej w Sztumie samochód strażacki.
  • Stowarzyszenie “Dar Serca” nawiązało współpracę z mieszkańcami gminy Ritterhude, dzięki czemu otrzymało wsparcie finansowe oraz liczne dary.
  • Współpraca z Fundacją Współpracy Polsko – Niemieckiej w Warszawie.Przyjęty przez Fundację wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia “Adaptacja części Wzgórza Zamkowego w Sztumie jako pomnika kultury europejskiej na Międzynarodowe Centrum Wymiany Młodzieży” zaowocował otwarciem tegoż Centrum 10 czerwca 2002 r. W centrum odbyła się już konferencja dla dawnych niemieckich oraz dzisiejszych mieszkańców Sztumu, zorganizowana przez Akademię Baltica z Lubeki oraz Urząd Miasta i Gminy Sztum.
  • W październiku 2002 r. gmina uzyskała z Fundacji dofinansowanie na realizację projektu “Szkolenie pracowników administracji samorządowej”. Projekt realizowany był wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Sztumie. Działaniami objętymi projektem były zaplanowane na 10 miesięcy zajęcia z języka niemieckiego, w których uczestniczyli pracownicy Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta i Gminy Sztum.
  • Na przełomie listopada i grudnia 2002 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa O/Gdańsk zaakceptowała dwa wnioski gminy Sztum w ramach programu SAPARD – na budowę kanalizacji i wodociągu w m. Koniecwałd i Gronajny. 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
 
Jeśli chcesz otrzymywać najświeższe informacje, wypełnij pole poniżej.
- Biuletyn
 
Biuletyn samorządowyKalendarz imprezZamki gotyckie aplikacja

  
   
 
Strona główna | © design & hosting Trol Intermedia
 
 
on line: 2 odwiedzin: 2667530
© 2009 - 2019 Sztum. All right reserved