close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
  
środa, 16 października 2019
imieniny:
Florentyny, Ambrożego, Gawła
Jesteś tutaj:  Atrakcje Turystyczne »
Aktualności

Urząd

Turystyka

O Sztumie

Rada Miejska

Inwestycje

Organizacje pozarządowe

Kącik przedsiębiorcy

 
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
Wrota Pomorza
Ogłoszenia
Katalog firm i instytucji
Sztumskie Centrum Kultury
LKS Zantyr
Niezależny Serwis WWW Miasta Sztum
Atrakcje Turystyczne
  

Położenie

 

Teren gminy Sztum położony jest w północno - zachodniej części Pojezierza Iławskiego oraz w zachodniej części tzw. Ziemi Sztumskiej, której granice tworzy koryto Wisły oraz krótki odcinek rzeki Dzierzgoń. Powierzchnia gminy wynosi 18.084 ha, a miasta 459 ha. Sztum leży na szlaku turystycznym Gdańsk - Malbork - Toruń oraz przy międzynarodowej trasie rowerowej R-1, prowadzącej z Calais we Francji do Saint Petersburga w Rosji. Jest także częścią trasy turystycznej zwanej "Szlakiem Powiśla", która prowadzi z Elbląga przez Malbork do Kwidzyna.

 

Walory krajobrazowe

 

Sztum usytuowany jest na przesmyku między połączonymi niegdyś jeziorami: Sztumskim i Barlewickim. W pobliżu Sztumu znajdują się także jeziora: Białe, Parleta, Dąbrówka, Balewskie. Miasto otacza ponad 4 tys. ha niezanieczyszczonych lasów z dużą ilością zwierzyny łownej. Dominującym gatunkiem drzew jest sosna z domieszką świerku oraz gatunków liściastych: buku, brzozy, grabu oraz jesionu.

W okolicy funkcjonują rezerwaty przyrody:

Parów Węgry - rezerwat leśny o powierzchni 23,12 ha, położony w Leśnictwie Wilki. Wiek najokazalszych dębów w rezerwacie szacuje się na 300 - 400 lat.

Las Mątawski - powstał z połączenia lasu Łęgowskiego i rezerwatu Mątawy, łączna powierzchnia 89,71 ha.

Biała Góra - rezerwat florystyczny o powierzchni 3,81 ha, położony w Leśnictwie Benowo. Ochroną objęta jest zagrożona roślinność stepowa.

 

Wyjątkowe walory krajobrazowe terenu sprawiają, że gmina Sztum stała się ośrodkiem turystycznym, oferującym wiele form aktywnego wypoczynku. Na terenie gminy dostępne są kąpieliska, wypożyczalnia sprzętu wodnego, korty tenisowe, boiska, stadion, ścieżki pieszo - rowerowe. Amatorzy jeździectwa mogą skorzystać z usług szkółki jazdy konnej w Sztumskim Polu oraz Stadniny Koni Węgry.

Do dyspozycji turystów pozostawiono różnorodną bazę noclegową: zajazdy, atrakcyjnie położone gospodarstwa agroturystyczne, a także hotele.

 

Walory historyczne

 

Najatrakcyjniejszym zabytkiem miasta jest XIV - wieczny zamek pokrzyżacki - Letnia Rezydencja Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego (Gmina Sztum jest członkiem Stowarzyszenia Gmin "Polskie Zamki Gotyckie"). Na terenie Zamku odbywają się turnieje oraz pokazy walk rycerskich. 
 

Do atrakcji miasta należą także:

Kościół Parafialny Św. Anny - główny element w krajobrazie staromiejskiej części Sztumu. Zbudowany po wojnie 13-letniej, obecny kształt uzyskał na przełomie lat 1900-1901. Wnętrze utrzymano w stylu neogotyckim, z elementami wystroju barokowego.

Poewangelicki Kościół - na miejscu dawnego Ratusza, w centralnej części Rynku. Powstała w latach 1816-1818 budowla o formach neoklasycystycznych.

 

Inne zabytki Ziemi Sztumskiej:

- głaz upamiętniający podpisanie rozejmu polsko-szwedzkiego w Sztumskiej Wsi (1635 r.)

- zabytkowe dworki w miejscowościach: Zajezierze, Michorowo, Cygusy, Czernin, Waplewo, Stążki, Ramzy Małe, Mleczewo, Wilczewo

- grodziska: słowiańskie z XI w. w miejscowości Węgry; siedziba rodu Stangów - grodzisko w Stążkach; oraz grodziska kultury łużyckiej w Kalwie (650-125 p.n .e.) i Nowej Wsi

- cmentarzyska kurhanowe w Koniecwałdzie, cmentarzysko w Nowym Targu

- podcieniowy dom żuławski w Stalewie

- XIX-wieczna śluza na rzece Nogat w Białej Górze

- Dom Polski w Piekle wybudowany w 1937 r. jako Szkoła Polska w Wolnym Mieście Gdańsku - obecnie Izba Pamięci narodowej

- odsłonięte fundamenty zamku komturskiego w Dzierzgoniu, jednego z najważniejszych zamków Zakonu Krzyżackiego - siedziba Wielkiego Szatnego

- gotyckie kościoły z cennym wyposażeniem z okresu średniowiecza, renesansu i baroku: Postolin, Dzierzgoń, Żuławka Sztumska, Kalwa, Jasna, Krasna Łąka, Bągard, Pietrzwałd

- szańce szwedzkie w Benowie ( I poł. XVII w.) 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
 
Jeśli chcesz otrzymywać najświeższe informacje, wypełnij pole poniżej.
- Biuletyn
 
Biuletyn samorządowyKalendarz imprezZamki gotyckie aplikacja

  
   
 
Strona główna | © design & hosting Trol Intermedia
 
 
on line: 2 odwiedzin: 2667527
© 2009 - 2019 Sztum. All right reserved