close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
  
środa, 16 października 2019
imieniny:
Florentyny, Ambrożego, Gawła
Jesteś tutaj:  Apel Rady Miejskiej w Sztumie do Prokuratury Rejonowej w Kwidzynie »
Aktualności

Urząd

Turystyka

O Sztumie

Rada Miejska

Inwestycje

Organizacje pozarządowe

Kącik przedsiębiorcy

 
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
Wrota Pomorza
Ogłoszenia
Katalog firm i instytucji
Sztumskie Centrum Kultury
LKS Zantyr
Niezależny Serwis WWW Miasta Sztum
Apel Rady Miejskiej w Sztumie do Prokuratury Rejonowej w Kwidzynie
  

Rada Miejska w Sztumie zwraca się do Prokuratury Rejonowej w Kwidzynie z apelem o podjęcie działań z urzędu w związku z wiszącym od listopada 2015 roku w centrum Sztumu banerem o następującej treści: „Dlaczego Pani Lucyna Wojciechowska prokurator z Kwidzyna, ochrania malwersacje burmistrza Tabora?” Baner zawiesił i podpisał się na nim Antoni Fila, przedsiębiorca ze Sztumskiego Pola.

Treści zawarte na banerze, zawieszonym tak, aby był widoczny dla jak największego grona odbiorców, bulwersują nie tylko wielu mieszkańców naszej gminy, ale także osoby goszczące lub przejeżdżające przez Sztum, znające nasze miasto, dokonania sztumskiego samorządu, utrzymujące kontakty zawodowe z wieloma naszymi instytucjami. Ze względu na formę i treść banera autorstwa Antoniego Fili wielokrotnie był on prezentowany i dyskutowany w internecie, telewizji i opisywany w gazetach, w pismach mieszkańców do władz samorządowych, zwielokrotniając negatywne społecznie oddziaływanie.

Rada Miejska w Sztumie jest oburzona pomówieniami pod adresem urzędu Burmistrza Miasta i Gminy Sztum, sprawowanego obecnie z woli mieszkańców przez Leszka Tabora, o rzekome malwersacje. Burmistrz, pełniąc tę funkcję od wielu lat, nigdy nie był podejrzany, oskarżony, ani skazany za przestępstwa związane z gospodarowaniem publicznymi finansami i majątkiem Miasta i Gminy Sztum. Jego działalność była przedmiotem rozlicznych kontroli, od CBA, prokuratury, Najwyższej Izby Kontroli, izby skarbowej, wojewody, marszałka wojewódzkiego  po Komisję Rewizyjną Rady Miejskiej.

Takie bezpodstawne zarzuty na banerze pod adresem Burmistrza poniżają go w opinii publicznej i narażają na utratę zaufania potrzebnego do zajmowania stanowisk we władzach samorządowych. Potwierdził to wyrok Sądu Rejonowego w Kwidzynie z dnia 4 sierpnia 2016 r., uznającego Antoniego Mariana Filę winnego przestępstwa pomówienia Burmistrza Miasta i Gminy Sztum Leszka Tabora o dokonanie malwersacji.

Treść banera godzi także w dobre imię sztumskiego samorządu – radnych miejskich obecnej i poprzednich kadencji. Sugeruje bowiem, że tolerowali rzekome „malwersacje”.

Rada Miejska w Sztumie jest oburzona pomówieniami kierowanymi pod adresem prokuratora Prokuratury Rejonowej w Kwidzynie Pani Lucyny Wojciechowskiej – o rzekome ochranianie malwersacji Burmistrza, które nigdy nie miały miejsca.

Wielu mieszkańców naszej gminy oraz Rada Miejska w Sztumie nie mogą przy tym zaakceptować biernej postawy Prokuratury Rejonowej w Kwidzynie, która nie podjęła żadnych działań, aby wyjaśnić bezpodstawne zarzuty i ustalić odpowiedzialność prawną
i karną autora banera - Antoniego Fili za publiczne, bezpodstawne oskarżenia pod adresem prokuratora, będącego bardzo ważnym ogniwem wymiaru sprawiedliwości i osoby szczególnego społecznego zaufania.

Prokuratura nie podjęła także żadnych działań w celu ochrony, w imieniu państwa polskiego, organu władzy publicznej, jaką jest Burmistrz Miasta i Gminy Sztum. Tym samym może powstać wrażenie na przyzwolenie na tego typu zachowania, jak Antoniego Fili, który mimo wyroku sądu świadczącym o przestępczym charakterze jego działań związanych z powieszeniem banera, nie zrobił nic, aby ten baner zdjąć. W lokalnej prasie pozwolił sobie na komentarz do wyroku sądowego: „podtrzymuję w całości swoje słowa widoczne na banerze”, nie okazując żadnej skruchy,  wręcz kpiąc sobie z wymiaru sprawiedliwości.

Miasto i Gmina Sztum prowadzi wiele inwestycji, odpowiada za zaspakajanie wielu potrzeb mieszkańców, a umowy i decyzje w imieniu samorządu podpisuje i podejmuje Burmistrz Miasta i Gminy. Brak ochrony ze strony Prokuratury dla organu wykonawczego naszej gminy, jakim jest Burmistrz i tolerowanie publicznych oskarżeń pod adresem prokuratora o ochranianie rzekomych malwersacji Burmistrza Miasta i Gminy Sztum, są dla opinii publicznej niezrozumiałe.

Rada Miejska w Sztumie apeluje do Prokuratury Rejonowej w Kwidzynie o podjęcie przewidzianych prawem działań w celu ochrony prawnej i społecznej instytucji prokuratora Prokuratury Rejonowej w Kwidzynie oraz Burmistrza Miasta i Gminy Sztum.

W imieniu Rady Miejskiej
      
Czesław Oleksiak
Przewodniczący Rady

Sztum, 31.08.2016 r.

 

     

  

. 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
 
Jeśli chcesz otrzymywać najświeższe informacje, wypełnij pole poniżej.
- Biuletyn
 
Biuletyn samorządowyKalendarz imprezZamki gotyckie aplikacja

  
   
 
Strona główna | © design & hosting Trol Intermedia
 
 
on line: 2 odwiedzin: 2667560
© 2009 - 2019 Sztum. All right reserved